Basic Information Before First Use
PODSTAWOWE INFORMACJE PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM
- Przy otwieraniu opakowania nie należy używać ostrych narzędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenie obicia mebli.
- Przed rozpoczęciem użytkowania produkt tapicerski należy wypoziomować, tzn. zapewnić równe podłoże.
- Ważne jest, aby zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniach, w których produkt jest eksploatowany lub przechowywany, tj. temperatury od +15°C do +40 °C, wilgotności od 40% do 70%. Odległość produktu od czynnych źródeł ciepła nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra. W celu uniknięcia procesu blaknięcia tkaniny, odradza się wystawiania mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
ZASADY EKSPLOATACJI MEBLI TAPICEROWANYCH
- Meble tapicerowane różnią się miękkością siedzisk. Jest to związane z naturalnymi właściwościami materiałów wykorzystywanych jako wypełnienie, tj. gęstością pianki tapicerskiej, elastycznością sprężyn metalowych i pasów tapicerskich. W przypadku układów narożnikowych ewentualne rozbieżności w twardości siedzisk zachodzące pomiędzy poszczególnymi elementami związane są z różnymi powierzchniami tych elementów. Należy zwrócić uwagę, iż twardsze siedziska charakterystyczne są dla mebli posiadających funkcję spania. Intensywne użytkowanie mebla może również przyczynić się do powstawania różnic w twardości siedzisk, oparć i podłokietników. Jest to zjawisko normalne, uwarunkowane użytkowaniem.
- Mebel należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie zabrania się siadania lub stawania na podłokietnikach, krawędziach oparć i pojedynczych drewnianych listwach oraz stawania na siedziskach. Nie należy umieszczać nadmiernej ilości pościeli w skrzyniach do tego przeznaczonych, aby zapobiec ich zapadaniu oraz rozpychaniu.
- Meble tapicerowane np. narożniki, sofy, fotele, hokery (taborety, pufy) bez funkcji spania mają charakter wypoczynkowy w pozycji siedzącej, natomiast meble z funkcją spania np. narożniki, sofy służą do spania okazjonalnego. Podczas przestawiania mebla lub elementów zestawu, kategorycznie nie należy chwytać za obicie lub jego luźne elementy (poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenie lub rozdarcie materiału obiciowego.
- Meble produkowane są z naturalnego drewna, którego cechą jest niepowtarzalna struktura. Nogi i podłokietniki w tym samym meblu mogą mieć różne układy słojów oraz barwy. Różnice te są naturalną cechą drewna związana z różnorodnością struktury, usłojenia i koloru drewna i nie są wadą. Powtarzalność koloru oraz usłojenia pozwalają uzyskać jedynie okleiny PCV oraz forniry. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia różnic w odcieniach bejcy, szczególnie przy zamówieniu kolejnego mebla do zestawu.
- W przypadku domawiania kolejnych wyrobów zastrzegamy, że mogą wystąpić różnice wzoru, odcieni tkanin i ekoskór spowodowanych inną partią materiału.
- Producent zastrzega sobie prawo do odmowy wykonania zamówienia gdy ze względów technicznych, nie można użyć wybranej tkaniny. (Dotyczy tkanin ze wszystkich grup, wzorników, jak i z tkaniny powierzonej)
- Kolory mebli oraz materiałów obiciowych prezentowanych w katalogu i na naszej stronie, mogą różnić się od kolorów w rzeczywistości. Ze względu na zastosowaną technikę druku kolory reprodukowane w katalogu mogą różnić się od rzeczywistych kolorów mebli oraz użytych materiałów tapicerskich. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby kolory przedstawiane na ekranie jak najdokładniej odzwierciedlały kolorystykę produktów. Nie jesteśmy jednak w stanie zagwarantować ich idealnego odwzorowania. Zarówno kolory poszczególnych tkanin jak i pozostałe kolory mogą się znacznie różnić od rzeczywistych – wynika to z różnorodności dostępnego sprzętu komputerowego oraz jego indywidualnych ustawień a w szczególności ustawień monitora i karty graficznej. Dodatkowo kolorystycznie mogą odbiegać różne serie tkanin.
- Należy pamiętać, że meble ubrane w jasne pokrowce bądź skóry, narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, szczególnie przez odzież (np. tkaninę typu jeans). Jest to wada tkaniny odzieżowej, a nie pokrowca.
- Tkaniny tapicerskie należy bezwzględnie chronić przed działaniem gorących naczyń, zwierzętami, nieodpowiednią zabawą dzieci, spożywaniem na nich posiłków, napojów (m.in. alkoholowych). Nie zachowanie takiej ostrożności może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze, kolorze oraz właściwościach tkanin (trwałe odbarwienia, trwałe zabrudzenia, rozdarcia, pęknięcia i inne uszkodzenia, itp.).Zróżnicowany sposób wykorzystania poszczególnych elementów oddziałuje na twardość i optyczny wygląd produktu finalnego. Uwarunkowane tym trwałe rozciągnięcia i fałdy są typowym zjawiskiem.
- Materiały pokryciowe mogą wykazywać typowe cechy dla tkanin tapicerskich, takie jak: wrażliwość na dotyk i mienienie się tzn. zróżnicowanie połysku i odcienia uzależnione od kąta padania światła nawet w tej samej partii materiału, mikrofibryzacja (piling) włókien na skutek tarcia innych tkanin, np. ubrań , narzut, koców, elektryzowanie się tkanin. „Lustra siedzisk” czyli widoczne ślady ciała, które powstają na skutek wagi, ciepłoty ciała oraz wilgotności otoczenia, w którym eksploatowany jest mebel, należy uznać za cechy charakterystyczne.
- Aby tkanina na meblu długo prezentowała się jak nowa, należy zadbać by wszelki brud, kurz czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Zaleca się regularne odkurzanie mebla oraz czyszczenie i rozczesywanie ręczne za pomocą miękkiej szczotki, unikając jednak nadmiernego tarcia, aby nie uszkodzić włókien.
- W wyniku transportu po rozpakowaniu mogą wystąpić nieregularne fałdy i zagniecenia obicia. Cofnięcie efektu następuje w kilka dni po rozpakowaniu. Przyspieszenie procesu kształtowania można uzyskać po przez ręczne uformowanie poduch, podłokietników i siedzisk.
- Wszystkie meble tapicerowane należy równomiernie użytkować, aby naturalne odkształcenie tapicerki następowało w jednakowym stopniu w obrębie całego mebla. Wskazane jest wygładzanie powierzchni siedzeń i oparć bezpośrednio po użytkowaniu, aby zmniejszyć naturalną skłonność do pofałdowań i marszczenia tkanin tapicerskich pod wpływem długotrwałego obciążenia, oddziaływania ciepłoty i wilgotności ciała (pofałdowania i marszczenie tkaniny tapicerskiej nie są wadą, lecz naturalnym zachowaniem, im większa powierzchnia zatapicerowana, tym większa skłonność do tworzenia się zmarszczek i fałd).
- Naturalne efekty użytkowania objawiające się w postaci marszczeń pokrowców oraz przemieszczenia miękkiego wypełnienia we wkładach oparć, siedzisk lub podłokietników można zlikwidować po przez ręczne wygładzenie, klepanie, wstrząsanie i ponowne uformowanie kształtu, a także w przypadku trwałych odkształceń wypełnienia w wyniku intensywnej eksploatacji, uzupełnienie wypełnienia poprzez dodanie dodatkowej warstwy pianki.
- Należy unikać narażania tapicerki na mocne, punktowe napięcia (np. skakanie po meblu), których skutkiem mogą być rozejścia, rozdarcia lub prucie szwów oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
- W modelach mebli posiadających zamek, zastrzegamy sobie możliwość różnic w jego kolorystyce w różnych partiach mebli.
- W przypadku wymiany produktu w okresie gwarancyjnym Producent zastrzega prawo do wprowadzenia zmian technologicznych, tj. wymiarów produktu, materiałów stosowanych do produkcji, elementów ozdobnych i ruchomych, funkcji spania, wynikających z konieczności wyeliminowania wad produktu.
- Producent nie ponosi odpowiedzialności za spory wynikające z niezapoznaniem się z informacją techniczną, a powyższe nie jest podstawą do reklamowania towaru.